Męka Jezusa Chrystusa i boleści Matki Najświętszej niech będą zawsze w sercach naszych!

TRIDUUM PRZED DNIEM CHARYZMATU

TRIDUUM PRZED DNIEM CHARYZMATU ZE SŁ. B. MARIĄ MAGDALENĄ
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH do przebycia z nami kilku dni drogi u boku odważnej kobiety, która w obliczu trudności życia nie straciła wiary i nadziei.
8 kwietnia nasze Zgromadzenie obchodzi Dzień Charyzmatu oraz 183 rocznicę narodzin dla Nieba Sługi Bożej Marii Magdaleny Frescobaldi Capponi, naszej Założycielki.
Naszym charyzmatem jest m.in. dostrzeganie Jezusa cierpiącego w cierpiącej ludzkości, modlitwa wstawiennicza oraz wynagradzanie krzywd, zła, grzechów popełnionych przez nas i przez innych.
W tym bolesnym czasie wojny na Ukrainie, niepokoju i niepewności jutra, kiedy tak wiele osób opuszcza swoje domy, pragniemy podzielić się z Wami doświadczeniem Marii Magdaleny, naszej Założycielki.
Żyła w czasach podobnych do naszych: wojny, przemoc, okupacja, życie na uchodźctwie, trudny czas powojenny… Kobieta dotknięta cierpieniem, poszukująca, trwająca w wierze wbrew wszystkiemu.
Może dla kogoś będzie inspiracją? Może przemówi i dziś, przynosząc nadzieję?
Wielu z nas pyta siebie i Boga: Co robić? Jak pomagać? Jakie jest moje zadanie w tym, co mnie spotyka?... Takie pytania stawiała sobie także ona.
Dziś zamieszczamy jej krótki życiorys, tak, by teksty kolejnych dni mogły być lepiej rozumiane na tle zarysu całego jej życia.

ŻYCIORYS
Maria Magdalena przyszła na świat w szlacheckiej rodzinie Frescobaldich,
11 listopada 1771r. W domu rodzinnym otrzymała katolickie wychowanie. W wieku dziewiętnastu lat wyszła za mąż za markiza Pier Roberto Capponiego. Wkrótce przyszła na świat pierwsza córka państwa Capponich.
W życiu małżonków zaczęła się wówczas droga cierpienia. Dziecko umarło po kilku miesiącach, podobnie jak kolejne dwie córeczki. Został przy życiu jedynie syn, Gino. Magdalena, przeżywając ból utraty dziewczynek, zbliżyła się bardziej do Chrystusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej.
Przeżywa niepewną i niebezpieczną sytuację polityczną - wojen napoleońskich, okupacji kraju, uchodźctwa - która bezpośrednio dotyka jej rodzinę, powodując wygnanie męża i zajęcie domu przez wojsko okupanta, a następnie wygnanie całej rodziny do Wiednia. W tych doświadczeniach niezłomnie trwa w wierze i ufa, że, jak pisze, „Bóg jest miłosierny”.
Odczuwając pragnienie poświęcenia się dla innych, zaczyna uczęszczać do jednego z florenckich szpitali. Tam, wśród chorych kobiet, dostrzega te, które oprócz fizycznych dolegliwości, przeżywają ból utraty własnej godności i upadku w prostytucję.
Współdziałając z łaską Bożą otwiera dom, do którego przyjmuje dziewczęta - prostytutki pragnące zmienić życie. Kocha je sercem matki i prowadzi do Chrystusa, ponieważ wierzy, że tylko On, Lekarz serc, może uzdrowić to, co ludzie zniszczyli i co często sam człowiek w sobie zatracił.
Centrum życia nawróconych kobiet stanowi Chrystus objawiający pełnię miłości w swojej męce i śmierci krzyżowej, zaś duchową Matką tej nietypowej wspólnoty staje się Matka Boża Bolesna.
Wiele młodych kobiet zmienia radykalnie życie, niektóre odchodzą, a są i takie, które przeżywszy głębokie nawrócenie pragną pełniej poświęcić się Bogu i stać się siostrami zakonnymi.
Tak rodzi się idea zmiany charakteru wspólnoty, z głęboko religijnego, choć świeckiego, na zakonny. Pociągnięte przykładem Marii Magdaleny, dołączają do niej dziewczęta niemające za sobą doświadczeń prostytucji, pragnące poświęcić się Chrystusowi w służbie skrzywdzonym i zagubionym kobietom.
Dnia 17 marca 1815r., cztery spośród mieszkających w „Ochronce” kobiet, w prostym obrzędzie obłóczyn stają się, „Służebnicami Męki Pańskiej, które pozostawiwszy świat, modlą się i otaczają opieką pewną liczbę dziewcząt narażonych na niebezpieczeństwo, aby sprowadzić je na drogę przyzwoitości i zbawienia”.
W TEN SPOSÓB POWSTAJE ZGROMADZENIE SIÓSTR PASJONISTEK ŚW. PAWŁA OD KRZYŻA. 
W 1832r., Maria Magdalena obserwowała na obrzeżach osady San Romano, położonej między Florencją a Pizą, tułające się bez opieki dziewczynki. Wzruszyła się ich biedą i chciała zaradzić ewentualnym skutkom złego wpływu środowiska. Wraz z zaprzyjaźnionymi osobami założyła więc w tym miejscu szkołę podstawową.
Maria Magdalena zmarła 8 kwietnia 1839 r. Zapoczątkowane przez nią dzieło trwa niosąc życie tam, gdzie wcześniej panowała śmierć.
Trwa jej proces beatyfikacyjny.

Modlitwa za wstawiennictwem Sługi Bożej Marii Magdaleny Frescobaldi Capponi
Boże w Trójcy Przenajświętszej, Ty tak umiłowałeś świat,
że dałeś nam Jezusa, Zbawiciela i Odkupiciela.
Dziękujemy Ci za świadectwo Marii Magdaleny,
której życie było żywą pamiątką Twojej miłości wobec ludzkości.
Wzbudź również w nas miłość i dyspozycyjność
do hojnej służby Jezusowi Ukrzyżowanemu w maluczkich i odrzuconych.
Za jej wstawiennictwem prosimy o łaskę…
Trójco Przenajświętsza, niech Twoje Miłosierdzie będzie głoszone
i wysławiane po całej ziemi. Amen. (Trzy razy Chwała Ojcu)
Dom Sióstr Pasjonistek
św. Pawła od Krzyża
w Siedlcach
ul. Grabowa 16/18
08-110 Siedlce
 
Polityka prywatności
Polityka plików cookies

Bóg Ojciec powołał nas przez Ducha Świętego w Kościele, abyśmy przeżywały szczególne upodobanie do Chrystusa Ukrzyżowanego, dlatego zobowiązujemy się do wynagradzania i zanoszenia wraz z Nim próśb za naszych bliźnich. Czynimy to w postawie wdzięczność, a budując pełne siostrzanej miłości życie wspólnotowe, wypełniamy naszą misję.

Naszym charyzmatem, wyrażonym przez specjalny ślub, jest żyć pamiątką Męki Pańskiej i Boleści Matki Najświętszej, świadczyć o niej i ją głosić. To specyficzne zwrócenie się ku Męce Chrystusa czyni nas uczestniczkami Jego zbawczego dzieła.
© 2019 Siostry Pasjonistki św. Pawła od Krzyża